02 stycznia, 2018

Gotycki kościółek w Warzymowie.

Odwiedzam od czasu do czasu mały, XV-wieczny, kościółek w Warzymowie. Mam w okolicy rodzinę, więc bywam tu na różnych uroczystościach i mszach. Stary i zabytkowy przyciąga wzrok oryginalnym, gotyckim wyglądem zewnętrznym i klimatem minionych czasów. Jest on filią kościoła w Skulsku (powiat koniński, wielkopolskie). 





A pobudował go ród herbu Pomian, który tutaj, nad jeziorem Gopło, miał swą rodową siedzibę. Przedpełk z Warzymowa i jego syn - Mikołaj byli znaczącymi postaciami w ówczesnej Polsce. Mikołaj był dyplomatą, politykiem i kasztelanem, zaufanym króla Władysława Jagiełły, pertraktował z Krzyżakami i spisywał z nimi warunki pokoju. Zatem ich majątek musiał być duży a siedziba okazała. Niestety, pozostał po nich tylko kościół i zapiski historyczne świadczące o znaczności rodu. 









Wnętrze świątyni było bardzo zniszczone i zaniedbane, bowiem arianie, przebywający tu jakiś czas później zmienili wystrój. Potem był tu spichlerz, a nawet stajnia. Gruntowną naprawę wykonano na przełomie XIX i XX wieku. Kościół rekonsekrowano w 1908 roku pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, którego obraz mieści się w części głównej ołtarza. 




Ostatnio świątynia została znów wyremontowana – odświeżono ściany, sufit i położono granitowe płytki na podłodze. Odnowiono zabytkowy drewniany ołtarz z rzeźbami św. Wojciecha, Stanisława, Jana i Jakuba Apostoła oraz piękną, rokokową ambonę z 1767 roku. Wnętrze wygląda ładnie, choć z gotyckich czasów chyba nic nie pozostało. 










Sześć wysokich okien z ostrymi łukami wpuszcza do środka dużo światła pozwalając podziwiać to, co pozostało -  obraz św. Barbary, malowany na drewnie obraz św. Tekli (po drugiej stronie ołtarza powinien być podobny – ze św. Wawrzyńcem) i inne ozdoby. 









Mnie spodobał się szczególnie piękny, nieduży obraz przedstawiający narodzenie Jezusa oraz obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w ciekawie wyrzeźbionej oprawie. 







Kościół jest ładnie położony, na uboczu, w bardzo spokojnej okolicy. Za nim jest zejście nad kanał i zagospodarowaną plażę oraz pływającą przystań. Jest ogrodzony, ale murowane i metalowe jego części wymagają remontu. Po prawej stronie stoi ciekawa, kamienna grota z figurką Matki Boskiej. Całość jest bardzo klimatyczna.









Dziś miejscowość Warzymowo jest bardzo maleńka i leży z dala od głównych dróg. Nie leży już nad Gopłem, którego poziom obniżył się o kilka metrów przez wieki. Ale jest urokliwie położona nad Kanałem Ślesińskim, łączącym rzekę Wartę z Jeziorem Gopło, którego budowa rozpoczęła się w 1938 roku. Jest za to wielka historycznie, bowiem według legendy, urodził się tu protoplasta dynastii piastowskiej – Piast Kołodziej. Jego żona Rzepicha pochodziła prawdopodobnie z pobliskiej Goplany. Do dzisiejszych czasów pozostały legendy m.in. ta o postrzyżynach ich syna Siemowita, który był później pierwszym władcą Państwa Polan, prapradziadkiem Mieszka I. 




Wiele z tych informacji przeczytać można na wyeksponowanych za kościołem i na początku wsi ciekawych edukacyjnych tablicach. Gmina Skulsk ze Stowarzyszeniem Społecznym z Czartówka realizowała bowiem projekt „Prawdziwa historia Piasta Kołodzieja i Jego Żony Rzepichy – czyli opowieść o powstaniu Państwa Polskiego” w ramach konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. Ocalono w ten sposób od zapomnienia naszą odległą słowiańską przeszłość i uratowano świadka naszej długiej historii - kościółek, który stopniowo niszczał. 









Szkoda tylko, że tych informacji nie dodano na stronie gminy Skulsk lub innej, internetowej, by pochwalić się bogatą historią i zachęcić do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca. Ja w każdym razie zapraszam wszystkich do tego „magicznego miejsca przesyconego podniosłym nastrojem” podań, legend i faktów historycznych pamiętających nasze słowiańskie pochodzenie.



KAPLICZKA NA ROZDROŻU
ZAPRASZAJĄCA DO WARZYMOWA.



9 komentarzy:

  1. Dziękujemy, że opisałaś nasz kościółek. W końcu pojawiły się o nim jakieś informacje i ciekawa historia. Mieszkańcy Warzymowa i Goplany zapraszają do zwiedzania naszych pięknych terenów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też dziękuję, że mogłam poznać historię Waszych stron!

      Usuń
    2. A zamek wybudowany przez Mikołaja z Warzymowa w tym samym okresie co piękny gotycki kościół,prawdopodobnie może być połączony z nim podziemnym tunelem.W średniowieczu jezioro Gopło,nazywane Morzem Polaków sięgało aż do Kosewa a jego rozlewiska sięgały Sompolna.Kanał został wykopany w dawnym korycie J.Gopło,które cofnęło się od Kosewa około 6 km do Przewozu.Nad Gopłem istniały trzy zamki,-w Kruszwicy,Szarleju i w prastarym Warzymowie.

      Usuń
    3. Bardzo dziękuję za wzbogacenie posiadanych przeze mnie informacji. W ten sposób historia maleńkiego Warzymowa staje się coraz ciekawsza!

      Usuń
    4. Bardzo się cieszę że mogłem pogłębić swą wiedzę.Dziekuje bardzo

      Usuń
    5. Cała przyjemność po mojej stronie. Również dziękuję i zasyłam pozdrowienia:)

      Usuń
  2. Piękna historia, warto dalej szukać i zamieszczać informacje na stronach internetowych a także część ich na stronie m. SKULSK.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda! Zawsze warto promować takie perełki:)))

      Usuń
  3. Zostałam zachęcona tymi informacjami, jutro jadę pozwiedzać. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem komentuj jako użytkownik anonimowy. Możesz wtedy dodać swój podpis i wszystko OK. Dziękuję też wszystkim komentującym za odwiedzenie mojego boga:)