29 czerwca, 2021

Niezwykły klimat nadmorskiego uzdrowiska. Sopot.

Jeśli mówimy o Sopocie, to pewnie naszą pierwszą myślą związaną z tym miastem jest dłuuuugie, piękne molo.  Pierwszy 31,5-metrowy jego fragment powstał już w 1827 roku za sprawą Jana Jerzego Haffnera, napoleońskiego majora - chirurga wojskowego, który osiedlił się w mieście po zawirowaniach wojennych „wielkiego wodza”. Po kilku kolejnych modernizacjach możemy dziś spacerować po szerokim, 511-metrowym, najdłuższym drewnianym deptaku w Europie. Dziś jest też ono oświetlone i obstawione ławeczkami, a na jego końcu znajduje się marina jachtowa i miejsce do przybijania statków wycieczkowych. Fajne miejsce na relaks przy szumie fal, choć podczas mojego majowego pobytu było już dość zatłoczone.







Drugie miejsce największych sopockich atrakcji, po pięknym molo, zajmuje widok, który się z niego roztacza. Ale nie na morze, tylko na miasto. Widać stąd niezwykły Park Zdrojowy, piękny Dom Zdrojowy (powstałe również za sprawą Haffnera)  oraz zbudowany na początku XX wieku luksusowy Grand Hotel. Jego ogromna secesyjna bryła  jest chyba najpiękniejszą tego typu nad polskim morzem. I jak dawniej jego pięć hotelowych gwiazdek przyciąga najbogatszych i najbardziej znanych tego świata. 

Z wysokości mola widać też latarnię morską, która przypomina raczej wieżę zamkową, a z jej szczytu, na którym znajduje się punkt widokowy roztacza się rozległy widok na Zatokę Gdańską, miasto, liczne parki i zabudowania Trójmiasta. 


PARK ZDROJOWY.

ALEJE WOJSKA POLSKIEGO - BULWAR NADMORSKI.
W TLE LATARNIA MORSKA.

DOM ZDROJOWY.

GRAND HOTEL OD STRONY ULICY.


GRAND HOTEL OD STRONY MORZA.

Historia Sopotu sięga jednak bardziej odległych czasów, bowiem znaleziono tu pozostałości średniowiecznego grodziska Pomorzan, a pierwsze wzmiankowanie pochodzi z XIII wieku. Wtedy to książę pomorski Mściwój II przekazał małą wioskę rybacką cystersom z pobliskiej Oliwy (dziś Gdańsk-Oliwa). Jak na pracowity zakon przystało cystersi gospodarowali tu z powodzeniem przez pięćset lat czyniąc to miejsce coraz bardziej popularnym i od połowy XVI wieku dyplomaci i bogaci patrycjusze zaczęli tu wznosić swoje letnie rezydencje, organizowano też pierwsze morskie kąpieliska. Jednak prawdziwy rozwój miasta, jako uzdrowiska nastąpił wraz z przybyciem tu Jana Jerzego Haffnera, który rozbudował infrastrukturę zdrojową, a którego można dziś spotkać w Parku Północnych, za Grand Hotelem. 




I odtąd nastąpiła rozbudowa miasta, w którym przez dwa stulecia zmieszało się wiele stylów architektonicznych. Nazywa się go tutaj swojsko - „sopockim” i dziś spacerując miejskimi uliczkami zanurzamy się w jego specyficznym wyglądzie  i urokliwym klimacie. Podziwiać więc można dworki, murowano-drewniane domki mieszkańców czasów Haffnera, potem nastała architektura z koronkowymi, drewnianymi zdobieniami stylu szwajcarskiego.












Jeszcze później, na przełomie wieków, rozsmakowano się w stylu eklektycznym. Dbano nie tylko o urodę budowanych obiektów, ale i o jego ogromną ozdobność w detalach. Stąd na każdym kroku widzę balkoniki, wieżyczki, ozdobne gzymsy, galeryjki, balustrady, witraże w oknach. Aby takie elementy fasady powstawały w budowanych domach i pensjonatach obniżano nawet właścicielom podatki. Miało być po prostu pięknie i luksusowo!  











Między nimi są też ogromne obiekty hotelowe i uzdrowiskowe, jednak ładnie wpisane w cały klimat miasta. Są nawet dziwne, nowoczesne budowle, jak choćby Krzywy Domek, przy głównym deptaku spacerowym – ulicy Bohaterów Monte Cassino (zwanej Monciakiem) – który przyciąga spacerowiczów, bo nie sposób nie zwrócić na niego uwagi. Ze względu na wyjątkowość tej architektury zwiedzanie miasta nie nudzi, a dostarcza wielu estetycznych doznań na każdym kroku.

KRZYWY DOMEK NAPRAWDĘ JEST KRZYWY!

Choć miałam też wrażenie, że wiele miejsc i obiektów w Sopocie największe lata świetności ma już za sobą. Urok znanego kurortu i uzdrowiska jakby trochę przygasł. Pewnie sprawiły to niektóre domy, które wołają o remont. Może sprawiła to pandemia, bo muzea, kawiarenki i galerie teraz na początku maja były jeszcze pozamykane, może rozorana plaża, na której zalegały jeszcze zwały wydobytego z dna morskiego piasku, może czarno-zielona woda Zatoki Gdańskiej, może zniszczone ławki głównego nadmorskiego bulwaru (Aleje Wojska Polskiego). Dla mnie było to smutne doświadczenie, bo miałam wrażenie, że to już nie ten sam kurort, do którego podążano z całej Europy od dziesiątków lat na leczenie i wypoczynek. Ale to moje odczucie…

 

18 komentarzy:

  1. Przyjemny wpis. Sfotografowałaś wszystko to co lubię w zwiedzaniu miast i miasteczek. W Sopocie nie byłam, w okolicznych miejscowościach tak. Do sopockiej wycieczki przymierzałam się wiele razy, ale odstraszały mnie ceny w hotelach! Szukałam czegoś w centrum, albo blisko centrum.
    Buziaki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja byłam w Sopocie kilka razy, jednak zawsze na krótko, więc tylko molo i okolice, a kiedyś Aquapark. Dopiero teraz miałam czas, aby pospacerować tu dłużej i zagłębić się w jego uliczki. Nocleg mieliśmy w hotelu "Sopocki Zdrój", blisko morza i 20 minut od centrum. W maju ceny były jeszcze dobre, teraz jest drożej, ale hotel mogę polecić.
      Dużo zdrówka:)))

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Ja też, ale nie latem przez te nieprzebrane tłumy:)))

      Usuń
  3. Sopot to bardzo ładne miasto, co potwierdzają Twoje zdjęcia. Byliśmy w czasach kiedy jeszcze królowały tam tłumy turystów, a dzisiaj miałem okazję zobaczyć całkiem spokojną miejscowość i możliwość delektowania się detalami. Choć nie lubię tłumów, to w przypadku Sopotu jest to trochę dziwne. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację! Dziwny Sopot bez tłumów, bo zapomniałam napisać, że z tłumami miasto się kojarzy. Ale taka mała zaleta pandemii: spokojne i niespieszne zwiedzanie. Zdążyłam jednak w ostatniej chwili, bo 10 maja już kończyły się pewne obostrzenia.
      Pięknego tygodnia, pozdrawiam:)))

      Usuń
  4. Ha, ha krzywy domek wymiata :) w Sopocie byłam chyba z 30lat temu. Pamiętam tylko molo :)morze latem, już się rozmarzyłam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cała architektura Sopotu jest nietuzinkowa. Krzywy Domek rzeczywiście od razu zwraca uwagę. Fajnie, że mogłam zwiedzić miasto bez dzikich tłumów:)))

      Usuń
  5. Dla mnie Sopot to miasto wyjątkowe bo uczyłam się tam sześć lat a molo to już w ogóle przywołuje piękne chwile, bo wagary :). Uwielbiam i tę nadmorską część Sopotu jak i tę najstarszą, kilka moich koleżanek mieszkało w spockich kamienicach, jedna nawet miała pokój z werandą. Jedna z spockich bibliotek, do której miałam najbliżej, ma swoją siedzibę właśnie w takiej kamienicy, ze skrzypiącą podłogą, bo parkiet stary. Nie wiem jak jest teraz ale w tamtych czasach ogrzewana była starymi kaflowymi piecami i miała naprawdę cudny klimat jak z kilkudziesięciu lat wstecz. Nauka tam to była prawdziwa przyjemność. I chociaż dla mnie miasto bez turystów to nic nowego bo wielokrotnie widziałam Sopot po sezonie to cieszę się, że mogłaś spacerować jego zakątkami bez wielkich tłumów. To całkiem inny poziom doznań. Sopot zmienia się jak wszystkie miasta ale uwierz mi, że są jeszcze miejsca, które wymykają się upływowi czasu. Myślę też, że w związku z obecnymi czasami wiele miejsc wydaje się smutniejsze i takie jakby zaniedbane. To minie jak już wszystko będzie po staremu a ludzie znów nabiorą wiatru w żagle.
    Wysyłam Ci ogrom ciepłych myśli w ten pochmurny, przynajmniej u mnie piątek. Fajnego weekendu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To fajnie, że mogłaś w Sopocie tyle czasu przebywać! Wierzę, że miałaś super doznania, bo klimatycznych zakątków tam ci dostatek. Miałaś czym się delektować przez tyle lat.
      Dziękuję za życzenia. Dziś ostatnia wizyta w poradni chirurgicznej, więc wszystko ok. Czyli ten weekend będzie szczególnie piękny!
      Pozdrowienia zasyłam:)))

      Usuń
  6. Trzeba przyznać, że Sopot to bardzo eleganckie i ekskluzywne miasto.
    Ale mnie i tak najbardziej podoba się w Sopocie Krzywy Domek no i molo....Spędziłam tam kiedyś przepiękny zimowy weekend i chodziłam raniutko oglądać wschody słońca...
    Pięknie napisałaś o Sopocie Urszulko :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cenowo bardzo ekskluzywne! Eleganckie nie wszędzie, ale fajnie je się zwiedza.
      Dzięki, kochana 🥰

      Usuń
  7. Oj, jak ja dawno nie byłam w Sopocie, aż wstyd się przyznać , a mam do niego tak blisko:) Chyba muszę się tam znowu wybrać:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tej porze roku pewnie trudno tam wypocząć, ale po sezonie zdecydowanie warto:)))

      Usuń
  8. Kiedyś jeszcze z nie-mężem zrobiliśmy szaloną wycieczkę z Częstochowy ( gdzie mieszkaliśmy) do Trójmiasta. W Sopocie byłam około 6 nad ranem i ten spokój, ta cisza i budzące się powolutku do życia miasto. Siedziałam wtedy na tym molo jak zaczarowana, byliśmy sami :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wtedy na pewno było to niezwykle romantyczne, zresztą dzisiaj o tej godzinie pewnie też mogłoby tak być! Im później tym mniej czarodziejsko, bo tłumów przybywa. Ale miejsce fajne:)))

      Usuń
  9. Niesamowicie to wygląda

    OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem komentuj jako użytkownik anonimowy. Możesz wtedy dodać swój podpis i wszystko OK. Dziękuję też wszystkim komentującym za odwiedzenie mojego boga:)