31 maja, 2023

Lublana – stolica Słowenii.

 

WZGÓRZE ZAMKOWE.

Lublanę – stolicę Słowenii najlepiej zacząć zwiedzać od wzgórza zamkowego górującego nad miastem. Tak też zrobiliśmy. Można tam dotrzeć spacerkiem albo wjechać bardzo nowoczesną kolejką linową, za którą jej konstruktorzy otrzymali nagrodę za super design. Szybko i sprawnie, i z pięknymi widokami już podczas jazdy. Najładniejsze są jednak z punktów widokowych na murach zamkowych, skąd można podziwiać Stare Miasto, śródmieście stolicy, a na horyzoncie góry.











LUBLAŃSKI ZAMEK.

Na szczycie stoi zamek z charakterystyczną wieżą pochodzący z XVI wieku z późniejszymi przebudowami, ale historia wzgórza sięga odległych czasów (2 tyś lat p.n.e.), kiedy to swoje fortyfikacje budowali na nim Wenetowie, Celtowie, potem Rzymianie. Hunowie zniszczyli miasto. W VI wieku dotarli tu Słowianie, potem Frankowie, a przez kolejne wieki rządzili tu Habsburgowie i to po nich na wzgórzu i w mieście jest najwięcej pamiątek. Pewnie zachowałyby się i te wcześniejsze, ale Słowenia położona jest na trzech płytach tektonicznych i w przeszłości nawiedzało je wiele trzęsień ziemi. Dziś można tu zobaczyć doskonale zabezpieczone i wyeksponowane najdawniejsze budowle i ruiny, jest muzeum i dawna kaplica z freskami, są klimatyczne restauracje i miejsce na imprezy plenerowe oraz śluby. Wspaniałe miejsce!
















STARA LUBLANA. BAROK I ART NOUVEAU.

Ze wzgórza widać czerwone dachy budynków najstarszej części miasta, a także wciśnięte między nie budowle z czasów komuny. Stąd doskonale widać, gdzie się poruszać, by je ominąć i zwiedzić tę najładniejszą część miasta. Na dzisiejszy wygląd Lublany wpłynął najwięcej lublańczyk, Josef Plecnik (Jože Plečnik), jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku, łączący w swej twórczości formy nowoczesne z historycznymi, wspaniale nawiązujący do ozdobnego stylu secesji wiedeńskiej. Widać to na każdym kroku podczas zwiedzania miasta.

Styl barokowy i art nouveau dominują w Lublanie, bowiem miasto trzeba było odbudować po trzęsieniu ziemi w 1895 roku. Niewielka tylko część budowli zachowała średniowieczny charakter. Idąc z zamku przechodzimy  Ciril-Metodov trg (Plac Cyryla i Metodego) i mijamy katedrę św. Mikołaja. Obecna pochodzi z XVIII wieku, ale na jej drzwiach z brązu wykonanych w 1996 roku znajdują się historie obrazujące 1250 lat chrześcijaństwa w Słowenii. Powstały one z okazji wizyty Jana Pawła II w Słowenii.




Znajdujemy się teraz w najstarszej części. Idziemy klimatycznymi uliczkami mijając Mestni trg, Stari trg i Gornji trg (Miejski, Stary i Górny Plac) z mnóstwem kawiarenek, galerii i sklepików z pamiątkami. Można tu kupić miejscowe kryształy firmy Rogaška, która ma ponad 350-letnią tradycję albo słodycze ze smokiem, który jest symbolem miasta! Po drodze podziwiamy piękny ratusz Mestna hiša z XV wieku. Dobrze wejść na jego dziedziniec, by zobaczyć piękne zdobienia oraz mapę XVII-wiecznego miasta. Przed ratuszem stoi fontanna Trzech Rzek z tytanami symbolicznie przelewającymi wody słoweńskich rzek: Sawy, Krki i Lublanicy.

















 

LUBLANSKIE MOSTY.

Skręcając uliczkami w prawo dotrzemy do jednej z wymienionych rzek, która przecina miasto oddzielając część najstarszą od tej nieco nowszej. To Lublanica, na której postawiono wiele mostów. Są one cechą charakterystyczną miasta, gdyż są niezwykle malownicze. Warto więc przejść się wzdłuż rzeki i zobaczyć most Szewski, Rybny, Potrójny, Rzeźnicki z mnóstwem kłódek albo most ze smokami, symbolami miasta. Po obu stronach rzeki są bulwary (choćby Gallusowe nabrežje lub Cankarjeve nabrežje) z mnóstwem klimatycznych knajpek. Stamtąd można przy kawie podziwiać je do woli!

















PLAC PREŠERENA.

O nim muszę wspomnieć osobno, bo jest świetnie położony i naszpikowany rewelacyjną architekturą. Odchodzi od niego wiele uliczek, z piękną architekturą. Znajduje się zaraz za Potrójnym Mostem i w oczy rzuca się od razu barokowy kościół Zwiastowania NMP z klasztorem franciszkanów. Dookoła zachwycają przepiękne secesyjne domy i pałace. 







Po prawej na pomniku stoi, przypominający naszego wieszcza Mickiewicza, wieszcz słoweński – France Prešeren, któremu towarzyszy jego muza. Prešeren jest najwybitniejszym słoweńskim poetą, działał w dobie romantyzmu i podobno wzorował się na naszym wieszczu. Jest też autorem słoweńskiego hymnu.



Po drugiej stronie rzeki widać rozległy stary rynek, na którym odbywał się właśnie targ. Jego część jest zadaszona i właśnie tę arkadową konstrukcję widać z mostu. Zaprojektował ją, podobnie jak sam most, Josef Plecnik.





 

PLAC KONGRESOWY.

I jeszcze jeden plac, największy i najnowszy. Znajduje się w odległości małego spacerku od wyżej wspomnianego.  I również zachwyca przepiękną architekturą. Część placu wyłożona jest płytkami i odbywają się na nim państwowe uroczystości. Jest tu kilka pomników upamiętniających historyczne momenty w słoweńskiej historii. Druga część to park z platanami. Są w nim alejki z białymi ławeczkami i można w nim świetnie odpocząć. Jest też darmowa miejska toaleta. A dookoła muzea, barokowy kościół św. Trójcy, przepiękny budynek uniwersytetu, filharmonia, sklepy, wśród których wyróżnia się kwiaciarnia i sklep z kapeluszami. Bo kapelusz, podobno, musi mieć każdy mieszkaniec stolicy. Ogromną zaletą tej lokalizacji jest jednak widok, bowiem widać stąd całe wzgórze zamkowe, dzięki czemu trudno w Lublanie zabłądzić. No i blisko z placu do kolejnych atrakcji stolicy.















NA POŻEGNANIE.

Spędziliśmy w Lublanie tylko kilka godzin, ale żeby miastem się delektować, a jest czym, potrzeba ich znacznie więcej. Ja jestem nim zachwycona i cieszę się, że miałam tę możliwość być tam choć przez chwilę! Wszystkim serdecznie polecam wizytę w tej sielskiej i pełnej niespodzianek słoweńskiej stolicy.


23 komentarze:

  1. Kochana😊
    Piękna, jak zawsze foto-relacja
    Lubię czytać o kolejnych Twoich podróżach oraz opisanych wrażeniach🤗
    Tymczasem życzę miłego Dnia Dziecka, wszak wszyscy nimi jesteśmy🤗🎈🧡🌼☕

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serdeczne życzenia również dla Ciebie. Podobno w drugiej połowie życia niektórzy znów mają umysł dziecka, więc kto zabroni nam świętować.
      Dzięki, całusy:)))

      Usuń
  2. Jest co robić w Lublanie i rzeczywiście aby ją lepiej poznać trzeba w niej spędzić więcej czasu. Ciekawa jestem jak Słoweńcy wymawiają zlepek spółgłosek. Próbowałam wymowy zaczerpnąć z tłumacza ale w tym przypadku głośnik milczy. Wiesz jak wymówić "trg" (Mestni trg, Stari trg i Gornji trg... ) ? Ciekawa wyprawa, rozkręcasz się na dobre z podróżami. Pozdrawiam gorąco :)
    Ewa
    P.S. Niestety, nie udało mi się u Ciebie zalogować. Wczoraj pisałam posta na swoim blogu, po prostu horror!
    E

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem ile razy trzeba kliknąć w rożne miejsca, żeby nie być anonimowym. Nie mam już cierpliwości, bo to strata czasu. Pozdrawiam raz jeszcze w piękny słoneczny dzień dziecka :)

      Usuń
    2. Trzeba pamiętać o logowaniu, bo inaczej też bywam anonimowa. I też czasem robię dopiski. Trudno!
      Pisownia słoweńska jest ciekawa, a czyta się podobnie jak po chorwacku Krk - kyrk, czyli trg - tyrg. Tak wymawiała polska przewodniczka oprowadzająca nas po mieście. Cieszę się, że spełniłam kolejne marzenie i odwiedziłam ten ciekawy kraj.
      Również najlepsze życzenia dla Was:)))

      Usuń
  3. Całkiem ciekawa ta Lublana. Odnoszę wrażenie, że Słowenia wciąż jest bardzo mało znana. A przecież i tam można znaleźć perełki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mało znana, bo to młody kraj i dopiero buduje swoją markę turystyczną, ale to wspaniały kraj z wieloma różnorakimi atrakcjami:)))

      Usuń
  4. Lublana, stolica kraju a jednocześnie to całkiem kameralne miasto o spójnym charakterze. Byliśmy dwa razy raz jesienią, gdy zasnuta była mgłą i latem gdy zieleń już była w pełnej krasie. Dzisiaj miałem możliwość obejrzenia wiosennej Lublany i o każdej porze potrafi zauroczyć. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jeszcze kiedyś będę miała możliwość, to też zawitam do tego pięknego miasta. Teraz wiem, co jeszcze bym zobaczyła.
      Pięknego weekendu:)))

      Usuń
  5. Jaaaaaka piękna relacja 😍. Piękna ta Lublana, fascynująca pod każdym względem. Tamtejsza architektura to niesamowita Perła. Widoki z góry cudowne!!!

    Pozdrawiam serdecznie

    Kasia Dudziak, blog Kasinyświat, Kasine.bziki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak uważam. Dzięki, kochana.
      Pozdrawiam 💖

      Usuń
  6. Twoje piękne zdjęcia sprawiły, że moje wspomnienia z Lublany odżyły na nowo. To miasto mnie również zachwyciło. Piękna, secesyjna architektura, wszechobecna zieleń, piękne mosty, cudowne widoki i niezapomniana atmosfera.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak jak piszesz. Zachwycające miasto! Cieszę się, że mogłam je zwiedzić i przypomnieć Ci fajne wspomnienia.
      Zdróweczka życzę:)))

      Usuń
  7. To jak polecasz Urszulko to może jeszcze mi się uda po Lublanie kiedyś pospacerować?
    Dziękuję za piękne zaproszenie.
    Stokrotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oby się udało! To też piękny kraj, jak Hiszpania!

      Usuń
  8. Bardzo serdecznie Ci Ula w tych kwiatach, rozczulające zdjęcie :) Super, ze nas zabrałaś na taki długi spacer, piękne miejsce :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lublana ma wiele atrakcji, dlatego spacerek przysługi. Ale jaki przyjemny!
      Dzięki, kochana za miły komentarz. Pozdrawiam 💖

      Usuń
  9. W baroku zakochałam się w Dreźnie. Nigdy nie przypuszczałam, że barok i art nouveau mogą tak wspaniale do siebie pasować. Nie mogłabym jednak mieszkać w Lublanie bo w ogóle nie do twarzy mi w kapeluszach :). Z każdym Twoim kolejnym słoweńskim wpisem coraz bardziej jestem Słowenią zachwycona. Zachwycona ale też przemile zaskoczona bo kraj jest mały i chyba też niezbyt turystycznie popularny, a oferuje moc wszelakich atrakcji. Miałaś świetny plan jadąc tam na wycieczkę. Buziaki. Życzę Ci ogromu radości i mnóstwa słońca na codzień.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nowy kraj i dopiero zaczyna swą turystyczną podróż. Ale potencjał ma ogromny. A turystów jest już wielu, przekonasz się we wpisie o jaskini Postojna.
      Dzięki, Monia:)))

      Usuń
  10. Widać, że Lublana bardzo ci się podobała, ja również byłam nią zachwycona. Dziękuję, że mogłam znowu pospacerować uliczkami tego pięknego miasta.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że masz podobne zdanie o tym fajnym mieście.
      Pozdrowionka 💖

      Usuń
  11. Kolejna ciekawa relacja ze Słowenii. Miasto robi wrażenie i tak jak mówisz że kilka godzin to zdecydowanie za mało na zobaczenie miejsc tego miasta.. Uwielbiam dreptać uliczkami takich miejsc :) zapisuje i mma nadzieję w niedalekiej przyszłości je zobaczyć...

    OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem komentuj jako użytkownik anonimowy. Możesz wtedy dodać swój podpis i wszystko OK. Dziękuję też wszystkim komentującym za odwiedzenie mojego boga:)