30 stycznia, 2021

Z jeleniem w tle. Złotów.

Odwiedzając Złotów, miejscowość na północy Wielkopolski, największe miasto historycznej Krajny Złotowskiej, spotkacie w wielu jego zakątkach… jelenia. Ponieważ jest ono położone niezwykle malowniczo, wśród zielonych terenów i pięciu jezior, więc spotkanie tu jelenia nie jest jakąś rewelacją, ale teraz nie takiego mam na myśli. Chodzi o jego bardzo dawnego prapraprzodka, wyjątkowego złotowskiego jelenia, związanego z miejscowymi legendami. Jedna z nich mówi, że miejscowość leżała na Bursztynowym Szlaku i wielu kupców nim wędrowało. Ale w tej okolicy grasowali rozbójnicy, którzy podróżnych okradali. Nikt nie wiedział, gdzie mieli siedzibę i kiedy przybył oddział rycerzy, aby ich pojmać, to właśnie jeleń wskazał im drogę i wspólnie z rycerzami i innymi zwierzętami pokonali oprawców. Dlatego jelenia – dumnie kroczącego na tle lasu - uhonorowano i znajduje się w herbie miasta. I spotkać go też można w wielu jego miejscach.


STARE MIASTO NA TLE JEZIORA ZŁOTOWSKIEGO.
TO PIĘKNE ZDJĘCIE ZNAJDUJE SIĘ W RATUSZU.

HERB MIASTA. ZDJĘCIE Z WIKIPEDII.

Najpiękniejszy i największy jest na muralu znajdującym się przy Placu Kościuszki w najstarszej części miasta. Są tu parkingi, gdzie można zostawić auto i spokojnie podziwiać to baśniowe dzieło namalowane w ubiegłym roku z okazji 650-lecia miasta, które lokował Kazimierz Wielki. Mural rzeczywiście bardzo baśniowy! I stąd spacerkiem można dalej zwiedzać miasto.



Przy Placu Kościuszki znalazłam jeszcze jeden jego wizerunek – na budynku Zakładu Karnego! Ten neogotycki, piękny obiekt zbudowano w XIX wieku i wtedy był sądem. Jeleń znajdujący się wysoko na fasadzie jest przekrzywiony, podobno wykonuje pokłon, gdyż znajduje się naprzeciw poewangelickiego kościoła św. Stanisława Kostki zbudowanego przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. A świątynię tę zaprojektował uznany wtedy architekt – Fryderyk Schinkel. I to nie koniec wędrówki z jeleniem!










Kiedy przejdziemy kawałek ulicą Wojska Polskiego, dojdziemy do Ratusza, siedziby władz miasta.  Po drodze mijamy bardzo piękny, szachulcowy obiekt, w którym mieści się Muzeum Ziemi Złotowskiej z interesującymi zbiorami. W muzealnym sklepie jest też wiele pamiątek z jeleniem w tle. A pomnik tego zwierzęcia widoczny jest dalej, na rondzie, obok Ratusza zbudowanego w początkach XX wieku. Ten jeleń codziennie w południe robi obrót dookoła własnej osi przy akompaniamencie godowych porykiwań, hejnału miejskiego i sygnałów myśliwskich. Można też „zakręcić jeleniem” wysyłając odpowiedniego SMS-a. Szczegóły znajdziemy na stronie miasta. Ciekawy pomysł!





Jeleń widnieje również na niezwykle ozdobnej fasadzie secesyjnego Domu Polskiego znajdującego się po drugiej stronie ulicy. W okresie międzywojennym miała tu siedzibę organizacja skupiająca Polaków, którzy pozostali poza granicami utworzonej właśnie Ojczyzny – Związek Polaków w Niemczech. Przed Domem Polskim jest pomnik ks. Bolesława Domańskiego, który był jego prezesem i dbał o utrzymanie tożsamości narodowej mieszkających tu współrodaków.





Jeszcze raz jelenia można spotkać przy słonecznym zegarze horyzontalnym na Półwyspie Rybackim znajdującym się przy Jeziorze Złotowskim (Miejskim). Ten też stoi tutaj dumnie, a obok znajduje się tablica z opisem jego legendarnych wyczynów, druga zaś wyjaśnia funkcjonowanie tego niezwykłego zegara. Wszystkie tablice są bardzo piękne i mają na szczycie wizerunek… oczywiście jelenia!





Półwysep Rybacki to świetny teren rekreacyjny z promenadą i alejkami spacerowymi upiększonymi atrakcyjnymi tablicami opisującymi historię miasta. Są też niewielkie ruiny dawnego, potężnego zamku, który zburzyli Szwedzi. Na ich tle umieszczono niezwykłą, przezroczystą tablicę przedstawiającą wygląd zamku. Odtworzono go z miedziorytu kwatermistrza wojsk szwedzkich i rysownika Erika Dahlbergha, który podróżował z oprawcą – królem Karolem Gustawem. Miedzioryt znajduje się w miejscowym muzeum.








Na Półwyspie Rybackim są place zabaw,  siłownie, urządzenia rekreacyjne dla niepełnosprawnych i promenada opasająca jezioro. Z jednej strony dojdziemy stąd do kościoła farnego pw. Wniebowzięcia NMP. Pobudowano go w połowie XVII wieku i zaliczany jest do najcenniejszych zabytków sakralnych północnej Wielkopolski. Wnętrza świątyni pokrywa piękna polichromia i sgraffita, a wystrój ma barokowy. Tu też znajdziemy wizerunek jelenia na tle znaku rodła, którym do dziś posługuje się Związek Polaków w Niemczech.







Jeśli udamy się z Półwyspu Rybackiego w drugą stronę, pokonamy kładkę na rzece Głomii i dojdziemy do skansenu etnograficznego - Zagrody Krajeńskiej. Po drodze możemy dokarmić spore stadko ciągle głodnych ptaków wodnych. Stoi tu KACZKOMAT (podobno taki rodzaj automatu właśnie tu wymyślono), w którym za kilka złotych można kupić specjalnie przygotowane dla nich przysmaki. Z tej perspektywy można też podziwiać piękną panoramę miasta.








Zagroda Krajeńska znajduje się przy promenadzie, z drugiej strony jeziora. Składa się z szachulcowej chłopskiej chaty, stodoły i obory przystosowanej dziś do spotkań, wystaw i prowadzenia warsztatów. Całość jest ogrodzona wiejskim płotem, a otoczona drzewami owocowymi i kwiatami. Zgromadzone tu przedmioty pokazują życie dawnych mieszkańców regionu. Każdy może ich dotknąć i je obejrzeć.  I w tym interesującym miejscu odbyliśmy warsztaty podczas pobytu na ziemi krajeńskiej naszej Lokalnej Grupy Działania „Między Ludźmi i Jeziorami”. Oprócz zwiedzania można było lepić naczynia z gliny, wyplatać makramy albo zaznajomić się z hafem krajeńskim i wyrysować go sobie na filiżankach, talerzykach czy torbach, a potem taką pamiątkę przywieźć do domu. Niebiesko-granatowo-czarne wzory haftu krajeńskiego są przepiękne! To była fajne doświadczenie!














Kawałek dalej znajduje się Park „Zwierzyniec”. Jest to 100-hektarowy kompleks leśny z pozostałościami dawnej puszczy. Są tu ścieżki edukacyjne, tablice informacyjne, jest amfiteatr, budynek Nadleśnictwa z Ośrodkiem Edukacyjnym, czyli fantastyczne miejsce dla relaksu.


 

To był tylko fragment miejskiej trasy z wizerunkiem jelenia w tle. Złotów, którego nazwa wzięła się podobno od skarbów zabranych pokonanym rozbójnikom, ma o wiele więcej do zaoferowania. Mnie się tam bardzo podobało. I Was zachęcam do wybrania tego kierunku, który na razie nie jest bardzo popularny, choć włodarze bardzo się starają, aby było inaczej, co widać tu na każdym kroku.

Pozdrawiam zimowo z Kazimierza Biskupiego 💙💙💙


24 komentarze:

  1. Ula, Ty sztuke prawdziwą uprawiasz :) brawo, brawo :) na takim talerzyku to tylko przysmak dla wyjatkowego goscia można serwować :) Jeleń, który się kręci po wysłaniu esms - bajka :) świetne miejsce, uwielbiam z Tobą podróżowac :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, uprawiałam sztukę, nie taką doskonałą, jak Twoja, ale się starałam! Talerzyk to fajna pamiątka i piękne wspomnienia, choć niedoskonały. W Złotowie jest więcej takich niespodzianek, jak obracający jeleń, dlatego warto zajrzeć.
      Wielkie dzięki Aga!!!

      Usuń
  2. Potrafisz ładne miejsca wyszukiwać, zdjęcia piękne i jeszcze pokazałaś artystyczny talent.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że takie fajne miejsce znalazłam. Dziękuję za komplementy 🙃🙂😃

      Usuń
  3. Wspaniałe interaktywne miasto. Czytając o Twoich tam przygodach przypomniało mi się Dobre Miasto, którego herbem również jest jeleń. Pomysł z SMS-em świetny w szczególności dla dzieci.
    Pozdrawiam ciepło :)
    U nas wciąż dosypuje, zima piękna w wielu miejscach bez prądu i wody.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas zima spokojna. Znów jest trochę śniegu, ale jest przyjemnie.
      A Złotów mnie miłe zaskoczył i położeniem, i wyglądem, i licznymi ciekawostkami, jak ta z jeleniem na rondzie. Po prostu super miejsce, o które się dba.
      Spokojnego tygodnia i zdrówka 😘😘😘

      Usuń
  4. Bardzo fajne miejsce na krótki wypad. Jelen jest również w herbie Jeleniej Góry, to już 3 miejscowość z takim herbem. Ciekawe czy jest ich więcej? Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba sprawdzić tę ciekawostkę. Nie wiem tylko, czy w innych miejscach jest również tak promowany i hołubiony jak w Złotowie. Mnie się to podobało.
      Miłego tygodnia, pozdrawiam ❄❄❄

      Usuń
    2. W Jeleniej Górze są małe jelonki, coś w rodzaju wrocławskich krasnali czy gnieźnieńskich królików. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
    3. Byłam w Jeleniej Górze wiele lat temu. Wtedy pewnie jeszcze ich tam nie było, ale to fajny pomysł. Podoba mi się. Gdzie jak gdzie, ale w Jeleniej Górze jelenie powinny być! Dzięki za tę ciekawostkę!

      Usuń
  5. Kiedyś miałam ciocię w Złotowie i pamiętam wjazd do miasta i jelonka na rondzie, to był dla mnie znak, że niezapomniane wakacje właśnie sie zaczęły. Ze złotowa zawsze jeździliśmy do innej cioci na wieś i tam to już w ogóle było sielsko niczym u Dzieci z Bullerbyn.
    Bardzo fajne są te zajęcia z rękodzieła, można sobie przywieźć oryginalną pamiątkę i fajnie spędzić czas.
    Kaczkomatów nigdy w życiu nie widziałam ale to świetny pomysł!
    Pięknego tygodnia, moc pozdrowień.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawa jestem, czy poznałabyś miasto, bo podobno bardzo wypiękniało. Burmistrz się chwalił, gdy byliśmy u niego na spotkaniu. I był z niego bardzo dumny. I fajnie, bo to piękne okolice, trochę zapomniane i niedoceniane.
      Wakacje miałaś sielskie, pewnie jeszcze takie miejsca byś tam spotkała. Teraz piszę o pobliskim Debrznie, które dopiero się odradza. Widać duże zmiany, których nawet mapy google nie zdążyły jeszcze nanieść.
      Talerzyk służy mi codziennie i przypomina fajny wyjazd i ciekawe miejsce.
      Życie jest piękne, bo możemy gromadzić takie wspomnienia. Całusy zasyłam:)))

      Usuń
  6. Jest gdzieś informacja ile jest tych wszystkich jeleni? Można sobie dać zadanie w trakcje zwiedzania: znajdź je wszystkie :D. Ciekawe miejsce, warte zobaczenia ale te jelonki to faktycznie najwięcej uroku dodają <3. Twórcze zajęcia tez super sprawa :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znalazłam takiej informacji, ale jest Szlak Złotowskiego Jelenia, gdzie jeszcze kilka się znajdzie. Ciekawy pomysł, choć ja nie miałam tyle czasu, by je wszystkie odszukać:)))

      Usuń
    2. Wreszcie udało mi się wejść na Twój blog, bo przez dłuższy czas miałam jakieś problemy! W Złotowie byliśmy tylko przejazdem, ale niedaleko mieszka córka mojej kuzynki, więc niewykluczone, że kiedyś uda nam się bliżej poznać to ciekawe miasto.

      Usuń
    3. Warto, bo miejsce bardzo atrakcyjne:)))

      Usuń
  7. Kochana
    Piękne, malownicze, ciekawe miasteczko😀
    Pozdrawiam najserdeczniej💝🤗🌷☕🧁

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo interesujące miejsce i pięknie położone.
      Zasyłam pozdrowienia i całusy:)))

      Usuń
  8. Kolejna ciekawa podróż z jeleniem w roli głównej. :) Z ciekawości sprawdziłam, że jest w Polsce kilkadziesiąt miast gdzie w herbie widnieje jeleń. Co ciekawe spore grono miast jest w północno-wschodniej Polsce, które posiadają w swym herbie królewskie zwierzę m.in. Łomża, Radziwiłów, Ełk, Zabłudów, Wąsocz... A pomnik jelenia znajduje się także w Jeleniej Górze (jest ich kilka), Rzepinie, Mielnie, Łomży, Gołdapi. :))
    Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też już sprawdzałam, że jeleń jest bardzo popularnym motywem herbowym. Czyli Polska lasem i jeleniem stała! Dzięki za kolejne miejsca, o niektórych słyszę pierwszy raz!
      Zasyłam pozdrowienia:)))

      Usuń
  9. Niesamowite!!!!
    Tyle jeleni w jednym mieście:-)))
    I na dodatek jeszcze kaczuszki i łabędzie na stawie.
    Ale najważniejsza i tak jest w tym poście Urszulka-malarka!!!
    Moje uznanie !!!! Za Twoje malowanie i za całokształt!!!
    Serdeczności!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, kochana, za tyle pochwał! Kiedyś bardzo lubiłam malować, w świetlicy szkolnej też mi się to przydawało. A tu pozostała jeszcze taka fajna pamiątka z fajnego miejsca!!!
      Pozdrawiam:)))

      Usuń

Jeśli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem komentuj jako użytkownik anonimowy. Możesz wtedy dodać swój podpis i wszystko OK. Dziękuję też wszystkim komentującym za odwiedzenie mojego boga:)