22 stycznia, 2018

Wspaniałe krajobrazy Szklarskiej Poręby.


Do Szklarskiej Poręby dojeżdżamy krętą drogą, ale położona jest ona urokliwie wzdłuż rzeki Kamiennej, która płynie po jej lewej stronie. Po prawej zaś widać ciekawe kształty skał otaczających miasto gór. Od południa są to Karkonosze, z górującym nad miastem najwyższym szczytem -  Szrenicą, a od północy – Góry Izerskie


ULICA JEDNOŚCI NARODOWEJ.


PO DRODZE – WODOSPAD SZKLARKI.

Po drodze zaliczyć można pierwszy, obowiązkowy punkt zwiedzania – wodospad Szklarki. Jego woda spływa z wysokości 13 metrów, a omszałe kamienie, otaczający bukowy i świerkowy las dodają temu miejscu fantastycznego uroku. Udostępniony jest do zwiedzania już od XVIII wieku, a potem możemy odpocząć w znajdującym się nieopodal schronisku „Kochanówka”. I dalej w drogę, bo to już niedaleko.







POŁOŻENIE SZKLARSKIEJ PORĘBY.

Widoki dojazdowe do miasta równie wspaniałe! Dalej też tak jest, bowiem miejscowość leży w dolinie rzeki Kamiennej i potoków, które do niej dopływają. Drogi w mieście pną się to w górę, to łagodnie spadają w dół, a zabudowania leżą przy drogach i na zboczach gór, w otoczeniu sosen i jodeł oraz pozostałej bujnej przyrody. Są to piękne, drewniane wille (niektóre pochodzą z XIX wieku), hotele, pensjonaty i ośrodki wczasowe, których jest bardzo dużo. 








Mieszkańców stałych jest około siedmiu tysięcy, ale turystów dużo, dużo więcej. A przyciąga ich tu wiele rzeczy: wspomniane zachwycające krajobrazy, piękne góry, urokliwe wodospady, ciekawe szlaki turystyczne, liczne atrakcje dla dorosłych i dzieci w mieście, a przede wszystkim czyste, górskie powietrze i korzystny dla zdrowie mikroklimat, podobny do alpejskiego. Dobrze mi się tu oddycha, całą piersią! Poza tym cisza, szum potoków i wodospadów wpływają kojąco na samopoczucie. Dlatego też liczne są tu ośrodki sanatoryjne i uzdrowiskowe, choć urozmaicona rzeźba terenu w mieście nie wszystkim pewnie pozwoli na swobodne poruszanie się po nim. 


CIEKAWE FORMACJE SKALNE NAWET W MIEŚCIE..

BARDZO ATRAKCYJNY PARK LINOWY.


W mieście zaczynają się szlaki turystyczne Karkonoszy, a wędrując nimi wkraczamy do królestwa legendarnego ducha tych gór – Karkonosza, który czuwa nad skarbami w nich ukrytymi. To ogromne tereny Karkonoskiego Parku Narodowego, w którym są zróżnicowane ekosystemy bardzo starych gór, mające nawet przeszło 300 milionów lat. Atrakcji całe mnóstwo! 






WODOSPAD KAMIEŃCZYKA.

Można zobaczyć tu najwyższy wodospad polskich Sudetów – Wodospad Kamieńczyka, który spływa trzema kaskadami z 27 metrów. Otaczają go wysokie, strome, granitowe skały. Schodzimy tam tylko w kaskach dla bezpieczeństwa, a zejście po ażurowej, metalowej kładce nie należy do łatwych. Ale potem można zachwycać się do woli tym magicznym miejscem. A jest baśniowe do tego stopnia, że wybrano je do kilku scen filmu „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”. Niewiele, ale jestem z tego dumna. A wrażeniami podzielić się potem można w schronisku „Kamieńczyk”, z którego tarasu widokowego można jeszcze raz podziwiać jego piękno. 








NA SZRENICY.

To niewątpliwie jedna z największych atrakcji na Dolnym Śląsku. Na Szrenicę można dotrzeć pieszo albo wjechać z miasta dwuodcinkową kolejką linową, z której z każdym pokonanym metrem ukazują się coraz piękniejsze widoki. 





Szrenica ma dość płaski szczyt i wysokość 1362 metry n.p.m., dlatego można stąd podziwiać sporą część okolicy po polskiej i czeskiej stronie. Nieodzowna ciepła kurtka, bowiem tam prawie zawsze mocno wieje! Idąc dość wygodnym i szerokim szlakiem wzdłuż granicy z Czechami obserwujemy po jednej i drugiej stronie wspaniałe osobliwości Karkonoszy.




Są to ciekawe formacje skalne ze śmiesznymi nazwami, np. Trzy Świnki, zieleń traw i kosodrzewiny, zbudowany z popękanych, granitowych skał - Łabski Szczyt (1472 m), czy w końcu niesamowite Śnieżne Kotły – relikt epoki lodowcowej. Gdy staniemy na ich krawędzi, widzimy strome ściany skalne o 200-metrowej wysokości, a gdy spojrzymy w dół podziwiamy Śnieżne Stawki, zieloność unikatowej przyrody, pokruszone skały i widok ciągnący się na wiele kilometrów. To najładniejszy dla mnie punkt widokowy tego szlaku. 



FORMACJA SKALNA - TRZY ŚWINKI.

WIDOK NA ŁABSKI SZCZYT.

W TLE TELEWIZYJNA STACJA PRZEKAŹNIKOWA
PRZY ŚNIEŻNYCH KOTŁACH.

ŚNIEŻNE KOTŁY.

ŚNIEŻNE STAWKI.


W górach jest wiele schronisk, więc można w nich odpocząć i posilić się po długich wędrówkach. Zjeżdżając kolejką z powrotem, ukazuje nam się piękna panorama miasta i okolicy.




WALONOWIE.

Napisałam już, że góry są bardzo stare i to, co wykształciło się w nich przez miliony lat, to są ogromne bogactwa naturalne. Od XII wieku ten teren był miejscem poszukiwań skarbów: złota, minerałów i kamieni szlachetnych. Zajmowali się tym przybyli z dzisiejszej Belgii – Walonowie. Byli to specjaliści w swej dziedzinie i ich ślady znajdują się w Szklarskiej Porębie do dzisiaj. Powstało nawet bractwo kultywujące ich tradycje. I właśnie Walończycy odkryli tutaj rudy żelaza, miedzi, złota, arsenu oraz kwarc i wiele odmian kamieni szlachetnych. Działalność ta zapoczątkowała w Sudetach rozwój górnictwa i przemysłu szklarskiego.


MUZEUM MINERALOGICZNE.

Dziś oryginalne zbiory podziwiać można w Muzeum Mineralogicznym, w którym znajdują się cenne okazy minerałów i skamieniałości, a także szkielety i jaja dinozaurów. Wspaniałe zbiory, piękne, różnokolorowe minerały, warto odwiedzić!

Na szlaku wiodącym do wodospadu Szklarki znajduje się ciekawy obiekt - Chata Walońska, w niej też jest duży zbiór kolorowych minerałów. Całe otoczenie jest klimatyczne, w starym stylu. Niestety, nieczynne do odwołania! Szkoda! 





OTOCZENIE CHATY WALOŃSKIEJ.



INNE ATRAKCJE MIASTA.

Będąc w Szklarskiej Porębie warto też zwiedzić zabytkowe kościoły: najstarszy – Matki Boskiej Różańcowej z XVII wieku, który jest filią kościoła Bożego Ciała (z końca XIX wieku) oraz barokowy - Niepokalanego Serca NMP z połowy XVIII wieku. Ciekawostką jest to, że część ich wyposażenia stanowią obrazy Wlastimila Hofmana, ucznia Jacka Malczewskiego, który mieszkał tutaj przez dużą część swojego życia. Jego regionalny domek – Wlastimilówka - udostępniony jest do zwiedzania. Zwiedzić można również ciekawy dom Hauptmannów – pisarzy mieszkających tu na przełomie XIX i XX wieku, a zakochanych w tym rejonie.


OŁTARZ W KOŚCIELE BOŻEGO CIAŁA.

DOM HAUPTMANNÓW.


NA KONIEC.

Ja relaksowałam się w Szklarskiej Porębie latem i korzystałam z jego letnich atrakcji, ale miejscowość ma do zaoferowania też sporo zimą. Przecież to góry, a urozmaicona rzeźba terenu pozwoliła na zbudowanie 20 kilometrów nartostrad. Na stokach Szrenicy i Łabskiego Szczytu utworzono SkiArena Szrenica dla lubiących narciarstwo. Widoki zimowe na pewno też zapierają dech! Ciekawe rzeczy oferuje do zwiedzania również najbliższa okolica: ruiny Książęcego Zamku Chojnik, Cieplice Zdrój czy Jelenią Górę. Poza tym blisko stąd do Czech: do Harrachova, Pragi, Skalnego Miasta albo do Niemiec: do Drezna, Miśni lub Szwajcarii Saksońskiej, więc można zaliczyć stąd te piękne miejsca. Szklarska Poręba to zdecydowanie ciekawe miejsce i zachęcam, by tu przyjechać i relaksować się jej wspaniałym powietrzem i pięknymi krajobrazami! I latem, i zimą!!!


SZKLANA PAMIĄTKA ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY.


2 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia i cudowna okolica. Byłam nie raz, ale muszę wybrać się w najbliższym czasie z rodziną. Karkonosze są magiczne :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, magia działa. Tych widoków nigdy dość!!!

      Usuń

Jeśli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem komentuj jako użytkownik anonimowy. Możesz wtedy dodać swój podpis i wszystko OK. Dziękuję też wszystkim komentującym za odwiedzenie mojego boga:)