24 września, 2023

Święto Róży w Kutnie.

 

Kutno to miasto w województwie łódzkim, oddalone ode mnie o około sto kilometrów. Leży na trasie do Warszawy, więc przejeżdżam tamtędy dość często. Tym razem celem było tylko Kutno, bowiem odbywa się w nim ciekawe święto – Święto Róży. Zawsze na początku września, już od kilkudziesięciu lat, kontynuowana jest tradycja świętowania związana z miejscowymi hodowcami tych królewskich kwiatów. Ja dopiero kilka lat temu usłyszałam o tej imprezie i od wtedy chciałam wziąć udział w tym święcie pachnącym różami. Zwłaszcza, że organizatorzy reklamują ją jako największą imprezę kulturalno-rozrywkową o tematyce różanej.






Tradycję różaną zaczęli Aron i Karol Eizyk w 1919 roku zapoczątkowując w swym podkutnowskim gospodarstwie produkcję róż. Potem powstawały inne szkółki. W latach 40-tych XX wieku szkółkę założył, a potem przez wiele lat ulepszał, najbardziej zasłużony miejscowy hodowca Bolesław Wituszyński. W ciągu swej działalności zdobył wiele prestiżowych nagród, wyhodował róże odmiany Kutno, Marylka i Kopernik. W 1965 roku zorganizowano w Kutnie pierwszą wystawę róż, a kolejne odbywały się do 1989 roku. Od 1990 roku impreza zmieniła nazwę i do dziś nazywana jest Świętem Róży, czyli jest to święto z pięknymi tradycjami, bo ma prawie 50 lat.















Impreza trwa trzy dni i obfituje w całe mnóstwo atrakcji w różnych częściach miasta. Najwięcej w centrum, czyli w Parku Traugutta i w Kutnowskim Domu Kultury, który w nim się znajduje, ale także na rynku, czyli na Placu Piłsudskiego, na ulicy Królewskiej i Placu Wolności.

 

KUTNOWSKI DOM KULTURY.


PARK TRAUGUTTA.


STAW W PARKU TRAUGUTTA.


ULICA KRÓLEWSKA MIĘDZY RYNKIEM A PLACEM WOLNOŚCI.


KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA.


WNĘTRZE ŚWIĄTYNI.


NA RYNKU MUZEUM REGIONALNE W DAWNYM RATUSZU.


Znajdziecie więc tutaj różane instalacje florystyczne, wystawę róż, jarmark różany, pokaz kreacji kwiatowych Królowej Róż, spektakle plenerowe, panel różany z wykładami i poradami ekspertów, warsztaty dla dorosłych i dzieci, strefę dla dzieci, występy zespołów z różnych stron świata na małej i dużej scenie koncertowej, a także różaną ciuchcię kursującą po parku. Oczywiście jest też strefa foodtrucków i jarmark lokalnych produktów. Można też wziąć udział w warsztatach dawnych rzemiosł i tańców.






















Dodatkową tegoroczną niespodzianką było otwarcie po remoncie, po wielu latach starań o odzyskanie Pałacu Saskiego, któremu również towarzyszyło całe mnóstwo atrakcji. Oprócz zwiedzania pałacu, była też rekonstrukcja przyjazdu króla Augusta III Sasa, który pałac kazał wybudować oraz uroczysta parada oddziałów wojskowych. Ale o pałacu więcej w innym wpisie.







Jak widzicie jest co robić i co podziwiać. Najlepiej poruszać się z wydrukowaną mapką atrakcji, aby niczego nie pominąć, bo każda inicjatywa warta zobaczenia. Nasza grupa seniorów, dla których wyjazd zorganizowałam, była zachwycona ich jakością i ilością w tak niedużym mieście. Wśród znajomych czytelników bloga również są wielbiciele róż, więc to święto też by się Wam spodobało. Ja je serdecznie polecam. A na razie tylko relacja i zdjęcia!


 

29 komentarzy:

  1. O raju, jak w raju :) !!! wyobrażam sobie jak tam pięknie pachnie. Basiu warsztaty bajeczne. Czy ten strój to sama " uszyłaś" ? wygladasz jak dama różana , cudownie :) Na Sw. Wawrzyńca to w dawnym kościele mojego męża mają odpust :) Piękne miejsca zwiedziłas :) Uwielbiam Twoją pasję podróżniczą :) Wiesz gdzie i i kiedy pojechac :) Super, że zabierasz nas w te podróże :)

    OdpowiedzUsuń
  2. I gratulacje kochana nowego "stanu". Gratulacje dla teściowej :) Już się zastanawiam, gdzie Młodych wysłaliście w podróż poślubną :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kreacja różana to super pomysł, bo kolejka do zdjęcia była przy niej duża. Szło szybko, trzeba było tylko się wpasować w nią od tyłu.
      A młodzi po ślubie się pochorowali, za dużo wirusów, więc podróż odłożona. Dzięki za gratulacje 😘

      Usuń
  3. To prawda, jest co robić i co podziwiać. Róża to trudna roślina do uprawy, trzeba mieć ogromną wiedzą, żeby ją hodować no i wielką pasję różaną. Podziwiam tych co je uprawiają a potem jeszcze się chwalą tymi cudnymi kwiatami :)
    Pozdrawiam taką jedną Różyczkę wyróżniającą się w morzu kwiecia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taka bajkowa kreacja. Czułam się prawie jak księżniczka. Chociaż raz!

      Usuń
  4. Co za fantastyczna impreza! Święto róży ! Aż mi tu i teraz zapachniało różą ;)
    Pałac Saski odzyskany :) Cudowne stroje. A Pani różana to unikat :) Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też nie myślałam, że Kutno robi taką wypasioną imprezę. Ale fajnie, że tak się dzieje. To super promocja!
      Pozdrowionka 🌹

      Usuń
  5. Urszulko przede wszystkim gratulacje za ten piękny różany strój. Sama wyglądasz jak najpiękniejsza róża!!!
    A w Kutnie kiedyś byłam i dokładnie to miasto zwiedzałam.... ale niestety nie było to w Święto Róży...
    Stokrotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kutno byłoby atrakcyjniejsze w takie święto. No i bardziej pachnące 😉

      Usuń
  6. Usiu! Cudownie wyglądasz w różanej kreacji. Święto róży to fantastyczna impreza. Mam nadzieję, że nie przegapię jej terminu w przyszłym roku. Kilka lat temu byłam w Kutnie ale na moim blogu jeszcze nie pojawiła się relacja. Może kiedyś.
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Kutnie atrakcji nie ma zbyt wiele. A taka impreza zwraca uwagę i atrakcyjności dodaje. Nawet ja jestem atrakcyjna 😊
      Dzięki wielkie za komplementy 😘

      Usuń
  7. Róże to kwiaty piękne i eleganckie a kompozycje z nich wykonane - przepiękne. Mam nadzieję, że zapach był równie obłędny. Super wkomponowałaś się w różany post ;) Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie byłam tak wytwornie ubrana. I tak wysoka, bo trzeba było stanąć z tyłu na podwyższeniu.
      Wielkie dzięki 😊

      Usuń
  8. Ale świetna impreza! Ile atrakcji! W moim regionie jest dość podobny projekt, Festiwal Róż w Dobrej, upamiętnia pisarkę Elizabeth von Arnim i jej ukochane kwiaty. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie jest wiedzieć, że jest jeszcze w kraju festiwal poświęcony temu wspaniałemu kwiatowi. Doczytałam też o Elizabeth, o której wcześniej nie słyszałam. To bardzo ciekawa postać!

      Usuń
  9. Moją uwagę przykuły róże z czwartego zdjęcia bo nigdy takich nie widziałam.
    Fajnie, że róża doczekała się swojego święta i to w dodatku trzydniowego - całkowicie zasłużenie. I świetny pomysł z tą rekonstrukcją historycznych wydarzeń.
    A suknia cóż, obłędna! Mogłaś sobie pożyczyć na ślub syna 🙂.
    Ściskam Cię Ulcia wyjątkowo mocno i jestem z Tobą myślami, bo wiem, że masz przed sobą trudny i smutny czas ❤️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kreacja cudna, niestety tylko przód zabudowany i udekorowany. Na tył zabrakło już materiału 😉 Ale na zdjęciach wygląda szałowo. I w dodatku jestem bardzo wysoka, bo trzeba było stanąć na podwyższeniu.
      Mamusia już nie cierpi, pożegnaliśmy ją wczoraj i przyzwyczajamy się do życia bez niej. Bo ono musi trwać dalej.
      Dzięki wielkie za wsparcie. Pięknej pogody na rowerowe wojaże 💖

      Usuń
  10. Bardzo fajne wydarzenie :D Super fotorelacja! Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Słyszałam o tym święcie, ale nie sądziłam, że to aż takie wydarzenie z tak wspaniałą oprawą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też nie sądziłam, że świętują tam z taką pompą. To fajne uczucie, gdy człowiek jest tak mile zaskoczony:)))

      Usuń
  12. Ależ piękne i pachnące święto. Chętnie bym "przymierzyła" tę suknię w której wyglądasz jak różana dama.
    Trochę się zdziwiłam, że festiwal róż zaplanowano na wrzesień, bo wysyp kwiecia kojarzył mi się głównie z czerwcem. Ale ja się na hodowli róż nie znam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też się nie znam na hodowli róż. Mam tylko jedną na tarasie w donicy i ta kwitła w czerwcu i teraz kwitnie drugi raz. Pozdrawiam Mariolka 😘

      Usuń
  13. To niesamowite, że miałaś okazję spędzić czas w Kutnie podczas Święta Róży. To miasto województwa łódzkiego wydaje się być pełne historii i tradycji, a Święto Róży to z pewnością wyjątkowe wydarzenie.Historia hodowli róż w tym regionie jest fascynująca, sięgając aż 1919 roku, dzięki Aronowi i Karolowi Eizykom. To wspaniałe, że ta tradycja jest kontynuowana przez wiele lat, przyciągając ludzi z różnych miejsc.

    Opis atrakcji Święta Róży w Kutnie brzmi imponująco - różane instalacje, wystawy róż, jarmarki, pokazy i wiele innych wydarzeń. Dodatkowo odnowiony Pałac Saski dodaje niezwykłego uroku temu świętu.Dzięki za podzielenie się tą relacją i zdjęciami! To z pewnością inspiracja dla wielu osób, by odwiedzić Kutno i uczestniczyć w tym urokliwym Święcie Róży :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że możemy się wzajemnie inspirować i pokazywać takie szczególnie ciekawe miejsca. Pozdrawiam 😘

      Usuń
  14. Nie miałam pojęcia o istnieniu takiego święta, dlatego z wielkim zainteresowaniem przeczytałam Twoją koleną lekcję. W tej sukience widziałam Cię już chyba na Instagramie, a róża to mój ulubiony kwiat, więc sama bym z chęcią się do takiej sukienki przytuliła
    ;). Cudnie się z Tobą podróżuje, tyle ciekawych rzeczy nas uczysz. Ściskamy ze Stefkiem serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taką kreacją trzeba się wszędzie chwalić. Nie wiadomo, czy jeszcze kiedyś będę miała na sobie coś równie cudnego.
      Całusy dla ciebie i Stefanka 😘

      Usuń
  15. Tyle róż w jednym miejscu, toż to prawdziwy zawrót głowy. Pięknie Ci w tej różowej (albo może różastej) sukni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, różasta to odpowiednie słowo. Dodatek róż, ich kolorów
      i wzorów niezwykły. Najlepszy dom mody, by się nie powstydził takiego projektu:)))

      Usuń

Jeśli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem komentuj jako użytkownik anonimowy. Możesz wtedy dodać swój podpis i wszystko OK. Dziękuję też wszystkim komentującym za odwiedzenie mojego boga:)