21 kwietnia, 2024

Region koniński – koniec węglowej epoki.

 

Niedługo minie sto lat od czasu kiedy zbadano, że w rejonie Konina znajdują się bogate pokłady węgla brunatnego. Stosowne dokumenty pochodzą z 1926 roku, ale to Niemcy w czasie okupacji rozpoczęli jego eksploatowanie (dowiedziałam się ostatnio, że historia ta sięga jeszcze dawniejszych czasów, ale o tym muszę się dowiedzieć więcej). 

Po wojnie wydobycie kontynuowano uruchamiając kolejne kopalniane odkrywki w dzisiejszych granicach miasta (Morzysław i  Niesłusz), a także te coraz bardziej od Konina oddalone. Ich rozwój nabrał tempa, kiedy powstała Elektrownia Konin (1958) a potem Pątnów (1967), bo węgiel potrzebny był do ich funkcjonowania. Co kilka lat uruchamiano kolejne odkrywki: Gosławice (1958), Pątnów (1962), Kazimierz (1965), Jóźwin (1971), Lubstów ((1982), Jóźwin II (1999), Drzewce (2005) i Tomisławice (2010).


OGROMNE KOPARKI CZERPAKOWE -
POZOSTAŁOŚCI WĘGLOWEJ EPOKI (RONDO KLECZEW).


TA, W OKOLICACH KLECZEWA NAZYWA SIĘ DOLORES
I JEST JESZCZE WIĘKSZA,
NIEDAWNO WYJECHAŁA Z OSTATNIEJ ODKRYWKI.

Z powodu coraz większych nacisków społecznych i ekologicznych nie otwarto kolejnej, a obecnie działa tylko jedna, w Tomisławicach (do końca 2025 roku), w gminie Wierzbinek, nieco oddalonej od moich rejonów, która wydobywa węgiel na potrzeby Elektrowni Pątnów. Ta w Gosławicach pracuje już na biomasę.

 

Żródło.
ELEKTROWNIA PĄTNÓW NAZYWANA KONIŃSKIM TITANIKIEM.

Przy tworzeniu każdej kolejnej odkrywki najpierw odprowadzano wody gruntowe z jej terenu i na tak osuszonym miejscu zbierano kolejne warstwy ziemi dochodząc do pokładów węgla. Powstaje więc w ziemi ogromne wyrobisko dochodzące głębokością nawet do 40-50 metrów. Prace te wykonywały ogromne koparki, taśmociągi i zwałowarki, które stanowiły dużą atrakcję dla przejeżdżających, bowiem kopalnie znajdowały się obok podróżniczych tras. W niedalekich odległościach piętrzyły się też ogromne zwały ziemi, którą usuwano z odkrywek.


OSTATNIA ODKRYWKA W OKOLICACH KLECZEWA.





POGLĄDOWY OBRAZ ODKRYWKI W NASZYM MUZEUM.


Po zakończeniu wydobycia trzeba było ten cały rozległy poodkrywkowy teren rekultywować i zagospodarować. Więc w dawnych wyrobiskach lub na hałdach ziemi powstały parki, zbiorniki wodne, tereny rekreacyjne, ogródki działkowe oraz obiekty sportowe. W Kazimierzu Biskupim również lotnisko. W tych najstarszych pokopalnianych miejscach trudno zauważyć, że kiedyś była tam odkrywka. Przyjezdni tego na pewno nie zauważą, tylko miejscowi pamiętają, że krajobraz tutaj był inny, a zbiorników wodnych mniej.


LOTNISKO W KAZIMIERZU BISKUPIM.


OSADNIK W KAZIMIERZU BISKUPIM.


"NOWE" JEZIORO W OKOLICACH KLECZEWA.




MALTA W KLECZEWIE.
 

Powstanie kopalni miało ogromny wpływ na rozwój regionu. Rozwinął się sektor paliwowo-energetyczny, a także inne współdziałające z nim branże. Spowodowało to powstanie wielu nowych miejsc pracy, co wiązało się z rozwojem branżowego szkolnictwa. Zbudowano nowe osiedla, nie tylko w Koninie, który z małego miasteczka stał się nowoczesnym, kilkudziesięciotysięcznym ośrodkiem.  Rozwinęło się życie kulturalne i sportowe. Zwiększyła się ilość dróg. Zdecydowanie podwyższył się standard życia okolicznych mieszkańców.


OŚRODEK KULTURY I SPORTU NA MALCIE W KLECZEWIE.


PLAŻA W KOZARZEWKU.


STADION W KAZIMIERZU BISKUPIM.

Ale działalność kopalni zmieniła też geograficznie wygląd terenu, krajobraz jest teraz bardziej pofalowany. Nie ma już wielu wsi, nawet niektóre zabytkowe miejsca przestały istnieć. Jest więcej nowych zbiorników wodnych, choć cały rejon jest bardzo wysuszony, a wody w istniejących wcześniej polodowcowych jeziorach jest o kilka metrów mniej. Drogi też falują, szczególnie te w okolicach ostatnich odkrywek.


OKOLICE KLECZEWA.


POFALOWNE OKOLICE KAZMIERZA BISKUPIEGO.



Pamiątek po działalności kopalni można znaleźć u nas wiele, choćby te w Muzeum Okręgowym w Koninie-Gosławicach, a także w okolicach Kleczewa, gdzie pracowały ostatnie odkrywki.


"PAMIĄTKI" ODKOPANE PODCZAS ODKRYWEK -
KOŚCI PREHISTORYCZNYCH, OGROMNYCH ZWIERZĄT.

ZREKONSTRUOWANY OGROMNY SŁOŃ LEŚNY
Z NASZEGO MUZEUM, ZWANY GOSŁAWEM.


MASZYNY GÓRNICZE W MUZEUM. 

DOLORES MA 118 M DŁUGOŚCI, 38 M WYSOKOŚCI
I WAŻY PONAD 2500 TON! TAKI POTWÓR!


DOLORES Z DRUGIEJ STRONY.


I W BLASKU ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA.


TA NA KLECZEWSKIM RONDZIE MA 34, 5 M DŁUGOŚCI,
15 M WYSOKOŚCI I WAŻY "TYLKO" 333 TONY. 


Działalność kopalni miała ogromny pozytywny wpływ na region, ale jest też wiele minusów jej działalności. Teraz po zakończeniu eksploatacji węgla w moim najbliższym rejonie, Matka Natura, z pomocą ludzi, może zacząć się regenerować. To nie będzie już to samo i potrwa wieki, ale jest już wolna, z czego się bardzo cieszę. 


20 komentarzy:

  1. Dzień dobry Ula :) kolejny świetny post z masą fajnych informacji :) to bogate spojrzenie na historię wydobycia węgla w Koninie i jego oddziaływanie na otoczenienie...nie znałam tego miejsca :) pozdrawiam serdecznie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama się w kilku kwestiach doedukowałam. Ostatecznie to historia mojej najbliższej okolicy.
      Dzięki Ania:)))

      Usuń
  2. Bardzo ciekawy materiał.
    Pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taki nasz miejscowy klimacik. Dzięki Ewa:)))

      Usuń
  3. Ulka, bardzo ciekawy materiał, także dla miejscowych. Wszystko podane jak w pigułce - dla mnie szczególnie ciekawy rys historyczny. Maryla Król

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No i wpis staje się historyczny, bo zalewana jest ostatnia odkrywka w naszym najbliższym rejonie. Niedługo o kopalni będzie tylko w muzeum. Dzięki Marysia:)))

      Usuń
  4. Piszę trzeci raz, ciągle zżera mi komentarze. Poruszyłaś trudny temat, który dotyczy też moich terenów. Wydobycie węgla mocno ingeruje w środowisko i dokonuje nieodwracalnych zmian. U Ciebie już następuje zmiana na lepsze, zdegradowane tereny zrekultywowano i przystosowano pod turystykę i rekreację. U nas ten proces był bardziej intensywny i trwał o wiele dłużej a miejscami trwa nadal. Nie mniej okres industrializacji był ważny. W tej chwili cieszy każdy odzyskany kawałek przyrody. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest dokładnie tak, jak piszesz. Było to konieczne, bo takie były czasy i potrzeby. Teraz cieszy każdy kawałek odzyskanej ziemi, by mogła się odrodzić. Są inne źródła energii, więc pozostałe zasoby nie muszą być niewykorzystane. Przynajmniej u nas.
      Trzymaj się ciepło, bo zimno nie odpuszcza. Pozdrawiam:)))

      Usuń
  5. Nie znam tamtych stron, dzięki Tobie- poznałam:)
    Każdy zakątek naszego kraju jest urokliwy, bo dziś dba się o to co nasze:)
    Pozdrawiam miło kochana:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dbamy coraz więcej. I to jest bardzo dobre. Natura to nasz najlepszy przyjaciel. Dzięki Morgana 💗

      Usuń
  6. Usiu!
    Jestem zachwycona Twoim postem i tym co mogłam zobaczyć na odzyskanych ziemiach. Bardzo cieszy taki widok. Fantastyczne zagospodarowanie terenu a te potężne maszyny robią ogromne wrażenie. Będąc w Hamburgu zauważyłam, że na osiedlach mieszkaniowych, w parkach wkomponowano dźwigi portowe (omalowano je na biało). Świetnie się prezentowały.
    Serdecznie Cię pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas też ma być więcej takich pamiątek po kopalni węgla brunatnego. Ostatecznie po co je złomować, jeśli dla wielu są dużą atrakcją. I stanowią dość spory kawałek historii naszego regionu.
      Dzięki ci Łucja, pozdrawiam serdecznie:)))

      Usuń
  7. Wow, koparki robią wrażenie :) Dopiero Ty obok pokazujesz jaka to ogromna maszyna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takie nasze lokalne potwory. Tylko niegroźne:)))

      Usuń
  8. Wszystko bardzo ciekawe. Ale najwspanialsze te maszyny górnicze.
    Wyglądają trochę jak duże zabawki dla dzieci :-))
    Ale się u Ciebie dokształciłam Urszulko.
    Dzięki serdeczne.
    Stokrotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja się też dokształciłam. I dowiedziałam się sporo o swoim terenie:)))

      Usuń
  9. I tak powstało sztuczne pojezierze. Z jednej strony teren zdewastowany, z drugiej takie tereny często są z pomysłem zagospodarowane i odzyskane dla przyrody. Ciekawy materiał. A te koparki robią ogromne wrażenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki ci wielkie! Przyroda się odrodzi, ale nie wiem co wodami gruntowymi:)))

      Usuń
  10. Kopalnie odkrywkowe to bardzo trudny temat. W mojej okolicy takie kopalnie pojawiają się i znikają, a teren zostaje szybko zagospodarowany. W chwili obecnej najczęściej wydobywa się tu łupek, sporadycznie już węgiel. Pozdrawiam Ulcia serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lepiej żeby ziemi w ten sposób nie eksploatować, ale czasem jej skarby są nam potrzebne. Zawsze jest jakieś za i przeciw.
      Dzięki Marta 💗

      Usuń

Jeśli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem komentuj jako użytkownik anonimowy. Możesz wtedy dodać swój podpis i wszystko OK. Dziękuję też wszystkim komentującym za odwiedzenie mojego boga:)