24 lipca, 2017

Od Zadaru do Dubrownika – wycieczka po Chorwacji cz.1.


Chorwacja to kraj, o którym wiele było słychać dwadzieścia kilka lat temu ze względu na działania wojenne i zniszczenia, które wojna pozostawiła. Teraz odbudowuje się i rozwija turystycznie. Ja postanowiłam pojechać tam ze względu na jego bogatą przeszłość historyczną i zabytki, błękitne wody Morza Adriatyckiego, piękne widoki i wspaniałą pogodę – śródziemnomorską. 





Chciałam zwiedzić to, co zbudowali Ilirowie, Rzymianie, Chorwaci, Słowianie, Turcy, Wenecjanie i inne narodowości zajmujące kolejno ten skrawek ziemi. A jest on bardzo atrakcyjny geograficznie, bowiem północną jego część stanowi rolnicza Nizina Panońska, leży tu też stolica kraju – Zagrzeb. Natomiast zwężająca się część południowa, to Góry Dynarskie opadające do Morza Adriatyckiego. Między górami a poszarpanym wybrzeżem morza zbudowano wiele klimatycznych miejscowości. Prowadzi do nich wzdłuż wybrzeża trasa, której część przebiega zboczem gór. Widoki z niej są niesamowite!







Ciekawe w Chorwacji też jest to, że posiada 1244 wydłużone wyspy ułożone równolegle do wybrzeża. Największe to: Krk, Hvar, Cres, Brač i Korčula. Taki rodzaj wybrzeża nazywany jest dalmatyńskim. Tak też nazwana jest kraina w południowej Chorwacji - Dalmacja. My zwiedziliśmy ją od Zadaru do Dubrownika. I z każdym kilometrem byliśmy coraz bardziej zachwyceni. Sprawiły to wspaniałe drogi i widoki, piękne, białe miasta z czerwonymi dachami pełne zabytków, sympatyczni ludzie i język, w którym jest wiele zwrotów podobnych do polskich, przez co łatwo można się dogadać. I ten dający chłód biały kamień – twardy wapień, który tam jest wydobywany. Zbudowano z niego wiele obiektów, drogi, chodniki i place. Wygląda to pięknie, zwłaszcza, że niektóre fragmenty budowli są wyrzeźbione, tak jak delikatna koronka. 


TROGIR - WIDOK Z WIEŻY KATEDRY.

Nasza chorwacka trasa prowadziła przez Zadar, Szybenik, Trogir, Split, Omiš, wyspę Brač, Riwierę Makarską, Dubrownik, Jeziora Plitwickie i Zagrzeb. I wszędzie zachwyt, choć ślady po kulach pozostały, dla przestrogi. Poniżej przedstawiam poszczególne etapy podróży, a ponieważ była ona długa, będzie w kilku postach.




ZADAR.

Zadar to piąte co do wielkości chorwackie miasto, z IV wieku p.n.e. Stare Miasto znajduje się na półwyspie i ma mnóstwo zabytków antycznych, średniowiecznych i renesansowych. Są ruiny budowli rzymskich, przedromański kościół św. Donata, piękna romańska katedra św. Anastazji, kościół św. Marka z dzwonnicą, pałace barokowe i wiele innych. Miasto ma porty, do których wpływają wielkie wycieczkowce oraz małe jednostki. Atrakcją turystyczną są tutaj „morskie organy”, bowiem w nabrzeże wbudowane są piszczałki, a falująca woda wprawie je w ruch i wydobywa dźwięk. Można usiąść na schodach i posłuchać tego jedynego w swoim rodzaju koncertu. Inną ciekawostką na nadmorskim bulwarze jest zbudowana ze słonecznych paneli instalacja „Pochwała słońca”. Imituje ona układ słoneczny, z wielkim słońcem i planetami, która nagrzewa się w dzień, a nocą emituje w niebo kolorowe światło. 








KLASZTOR FRANCISZKANÓW.

INSTALACJA SOLARNA "POCHWAŁA SŁOŃCA".

MAŁY PORT.

PLAC NARODOWY.

RATUSZ.

GRADSKA LOŻA.


SZYBENIK.

Szybenik to miasto założone przez Chorwatów z XI wieku. Pięknie położone u ujścia rzeki Krk, z górującymi nad nim weneckimi twierdzami. Ze względu na położenie nazywane jest miastem wszystkich wiatrów, bo wieje tu z każdej strony świata. Ma klimatyczne, stare i wąskie uliczki, które pną się ku górze. Najwspanialszym zabytkiem jest przepiękna katedra św. Jakuba z XV wieku, zbudowana, oczywiście, z miejscowego białego kamienia. Do jej budowy nie używano żadnych zapraw murarskich, a tylko ułożono ciosane równo kamienie od dołu po sufit. Podczas wojny bałkańskiej świątynia była ostrzelana, są jeszcze tego ślady, ale nie trafiono w łączenia, inaczej mogłaby się rozlecieć. Obok jest Plac Republiki Chorwacji, z ciekawym ratuszem i kamienicami w stylu weneckim. Miasto również było zniszczone, ale je odbudowano. 






TROGIR.

Trogir to nieduże, kilkunastotysięczne miasteczko, którego Stare Miasto położone na wyspie zauroczyło mnie całkowicie. Połączone z lądem starym, kamiennym mostem, nazywane „małą Wenecją”, w całości jest zabytkiem i wpisane zostało na listę dziedzictwa UNESCO. Mnóstwo budowli jest w różnych stylach, choć wiodący to okres wenecki.  Ochładzające wąskie uliczki, w których nie można się zgubić, ale odkryć jakiś schowany zabytek, promenada z pięknymi palmami, kawiarenki i restauracje oraz widoki – to wszystko sprawia, że nie chce się stąd wyjeżdżać. Patronem miasta jest błogosławiony biskup Jan z Trogiru. Ale Jan Paweł II cieszy się tu również ogromnym uznaniem i jego imieniem nazwano główny plac miasta. Do najważniejszych zabytków należy katedra św. Wawrzyńca z XII wieku, budowana przez 500 lat, stąd różne style architektoniczne, Pałac Čipiko, Ratusz, Loggia Miejska i Brama Zegarowa oraz Twierdza Kamerlengo i fragmenty murów obronnych. Na stałym lądzie jest bazar, na którym można kupić lokalne przysmaki np. pyszny dżem figowo-pomarańczowy, wędliny, wina i oczywiście mocny narodowy alkohol – rakiję. 


WIEŻA ZEGAROWA I LOGGIA MIEJSKA.

W TLE RATUSZ Z SIEDZIBĄ WŁADZ MIEJSKICH.

KORONKOWA WIEŻA KATEDRY ŚW.  WAWRZYŃCA.

PIĘKNIE RZEŹBIONE WEJŚCIE DO KATEDRY.

FRAGMENT MURÓW OBRONNYCH.

PRZEPIĘKNA PROMENADA.




WIDOK NA MIASTO Z WIEŻY KATEDRY.


A w kolejnym wpisie ciąg dalszy naszej chorwackiej przygody. Zapraszam! 


5 komentarzy:

  1. Dubrownik to moje ukochane miejsce w całej Dalmacji. Polecam zwiedzić na spokojnie, siąść i wypić kawę w kawiarni i podziwiać tą historyczną architekturę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trogir mnie ujął w pełni. W ubiegłym roku byłem po raz drugi i chętnie bym pojechał raz jeszcze ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też! Powiem więcej, chętnie bym tam zamieszkała. Nawet pomimo tych wielkich tłumów!

      Usuń
  3. Usiu!
    Powróciłam do Twoich dawnych postów. Tym razem z Chorwacji. To mój trzeci pobyt w tym kraju. Jeżeli życie pozwoli, to mam nadzieję, że nie ostatni.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też się jeszcze wybieram, bo Chorwację darzę szczególnym uczuciem ❤️

      Usuń

Jeśli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem komentuj jako użytkownik anonimowy. Możesz wtedy dodać swój podpis i wszystko OK. Dziękuję też wszystkim komentującym za odwiedzenie mojego boga:)