05 maja, 2022

O naszych praprzodkach. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

 

Poprzedni wpis był o katedrze gnieźnieńskiej, a skoro już jesteśmy w Gnieźnie, w miejscu, gdzie zrodziła się piastowska Polska, to zajrzyjmy też do znajdującego się po przeciwnej stronie jeziora Jelonek Muzeum Początków Państwa Polskiego. Już sama nazwa wskazuje, że znajdziemy w nim wiele artefaktów naszej odległej przeszłości, w tym odkryte na tych terenach. Ten ogromny obiekt pobudowany specjalnie w celach muzealnych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku jest mało ciekawy zewnętrznie, ale wnętrza po ostatnim remoncie prezentują się przyjemnie i nowocześnie. Aby nie zabłądzić w jego ogromnych salach i nie pominąć niczego ciekawego, wystarczy wędrować po naklejonych na marmurowej posadzce stopach, co jest prostym, ale bardzo pomocnym pomysłem!

Zaczynamy od wystaw prezentujących historię państwa polskiego od X wieku do schyłku XIV stulecia. W kilku salach, w ogromnych gablotach jest 500 oryginalnych eksponatów i wiele kopii niezwykłych zabytków. Są tu insygnia biskupie i królewskie, kopia Szczerbca – miecza sprawiedliwości, dokumenty, relikwiarze, np. św. Korduli, księgi, pieczęcie, monety, przedmioty codziennego użytku, niektóre rzadko spotykane i zaskakujące, jak choćby sanki, gliniana pisanka czy szachy z poroża.  Uwagę zwraca też zrekonstruowany wał grodu z oryginalnych drewnianych pali. Można też wygodnie przysiąść i obejrzeć film o tamtych czasach widzianych oczami współczesnych im kronikarzy. 


RELIKWIARZ DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO.


SZCZERBIEC - MIECZ KORONACYJNY KRÓLÓW POLSKICH.


EWANGELIARZ CESARZA OTTONA III.


INSYGNIA KAZIMIERZA WIELKIEGO.


PO PRAWEJ GLINIANA PISANKA. 


FIGURY SZACHOWE Z POROŻA. 


RELIKWIARZ ŚW. KORDULI. 


GLINIANE PŁYTKI Z XII WIELU.


SANKI.


WAŁ GRODOWY Z ORYGINALNYCH ELEMENTÓW Z X WIEKU.
Na piętrze muzeum zobaczymy obrazy XIX-wiecznych malarzy ukazujące wydarzenia i postaci z dziejów piastowskich, takimi, jakimi widzieli je twórcy tych interesujących dzieł.


WOJCIECH GERSON. WIANO KRÓLEWNY.

WITOLD PRUSZKOWSKI. OFIAROWNIE KORONY PIASTOWI.

Znajdziemy też tutaj niezwykłą kolekcję płytek posadzkowych, od romańskich do renesansowych oraz kolekcję XIX-wiecznych kafli piecowych. Jest ona własnością muzeum i jedną z największych w Europie. Część jest kolorowa i bogato zdobiona. Oglądając je mamy przegląd, jak zmieniała się na nie moda, kolory i wzory. Są przepiękne!Na piętrze mamy też wystawy czasowe odkrywające mało nam znane wydarzenia z czasów Polski plemiennej, przed chrztem Mieszka I. Są tu prezentowane po raz pierwszy szerszej publiczności eksponaty z życia codziennego plemion występujących na terenie naszego kraju.  Najciekawszy jest Geograf Bawarski, pierwsze źródło z 845 roku opisujące nasze dawne plemiona. Znajdziemy tu także opisy życia mieszkańców miasta na wyspie Wolin. Twórcy wystawy próbują odpowiedzieć na pytanie, czy słynny i ogromny wówczas Wolin był miastem Słowian czy wikingów. Ciekawe!Na koniec zwiedzania, przy zejściu na parter, jest jeszcze inna niezwykła kolekcja kilkunastu najważniejszych dla Polaków romańskich detali architektonicznych z całego kraju. Zobaczyć te wyjątkowe dzieła razem, w jednym miejscu, jest niezwykłe, choć to kopie!


DRZWI PŁOCKIE.

KOLUMNY I PORTALE Z KOŚCIOŁA ŚW. TRÓJCY W STRZELNIE.


Na parterze znajdziemy jeszcze wystawę pokazującą historię Gniezna - naszej pierwszej stolicy. Ciekawe jest to, że pokazana jest ona przewrotnie - od czasów współczesnych do pradziejów. Wiele na niej elementów multimedialnych, więc spodoba się nawet dzieciom. 

To kolejne muzeum na mojej liście podróżniczej. Kolejne ciekawe i rozszerzające moją wiedzę. Historia zapisana w jego zbiorach przeniosła mnie daleko w czasie, na spotkanie z moimi praprzodkami. Fajna przygoda!


OBOK MUZEUM SPOTKAMY JEDNEGO Z GNIEŹNIEŃSKICH KRÓLIKÓW
ZNACZĄCYCH KRÓLEWSKI TRAKT. 

Pięknych majowych dni! Pozdrawiam 💖


27 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe muzeum, niestety nie byliśmy, ale od czego są zaprzyjaźnione blogi. Teraz już byliśmy choć tylko wirtualnie. Zabrakło nam czasu, zbyt długo siedzieliśmy w Katedrze i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Pochodziliśmy też po mieście i na kolejne muzeum i czasu i ochoty już nie starczyło. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, wszystkiego nie da rady odwiedzić. A Muzeum Archidiecezjalne też ma niezwykle cenne zbiory. Ja mam blisko i mogę sobie dawkować atrakcje miasta.
   Miłego weekendu życzę:)))

   Usuń
 2. Takie miejsce odwiedziłam jeszcze w szkole, wycieczki klasowe to było coś wspaniałego :) Miło po latach odświeżyć pamięć o tych historycznych miejscach :) Moja majówka była przepełniona jodem i szumem fal :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A moja majówka była z widokiem na Czantorię, czyli też pięknie, choć jodu mniej:)))

   Usuń
 3. Byłam, bardzo ciekawe wystawy i eksponaty. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kawał naszej ciekawej historii.
   Pięknej niedzieli 😊

   Usuń
 4. I znowu elegancka Dziewczyna zwiedziła wspaniałe i historyczne miejsce.:-)
  Chciałam się tylko upewnić Urszulko - czy w tym Muzeum to jest kopia czy oryginał Szczerbca?. Bo oryginał jest w Skarbcu Koronnym na Wawelu...Chyba że oryginał został wypożyczony...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, to jest kopia. Ale jest też wiele oryginałów. Po prostu cała nasza najdawniejsza historia w jednym miejscu. Pięknej niedzieli 😘

   Usuń
 5. W takich miejscach powinne odbywać się lekcje historii. Zapewne niektórzy historycy zabierają tam swoich uczniów i swoimi wykładami działają na wyobraźnię i zarażają młodzież pasją poznawania historii Polski. Trudna to sztuka!
  Przyjemna wycieczka, my z braku czasu zrezygnowaliśmy ze zwiedzania muzeum...
  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Gnieźnie jest trochę tego do zwiedzania. Nie da się wszystkiego od razu. Tam lekcje historii są na każdym kroku.
   Pięknego tygodnia 😘

   Usuń
 6. W Gnieźnie byłam ponad 30 lat temu, dlatego z chęcią z Tobą wirtualnie podróżuję, bo inaczej niestety po Polsce nie mogę. Kawał naszej historii zmieszczony w jednym budynku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. W Gnieźnie jest tej najstarszej historii więcej. I ciągle jest nowa odkrywana:)))

   Usuń
 7. Już sama nazwa Muzeum Państwa Polskiego wywołuje emocje a co dopiero zobaczyć muzealne zbiory. Niesamowite jest to że już wieki temu nasi praprzodkowie rywalizowali ze sobą grając w szachy albo robili sanki. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad pochodzeniem przedmiotów codziennego użytku. Myślę, że te kafle piecowe nawet teraz świetnie by pasowały do niektórych wnętrz i gustów. To muzeum to nasza historia i przeszłość, punkt obowiązkowy wizyty w Gnieźnie.
  Cudnych majowych dni Ulcia, mam nadzieję, że cieszysz się wiosną należycie 🙂. Moc pozdrowień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się wiosną bardzo należycie. Aż sił zaczyna mi brakować.
   Dzięki wielkie, pozdrowionka 🥰

   Usuń
 8. Ula kolejne ciekawe miejsce wyjechało na Twoja listę i piwem że na moją też :) bardzo się cieszę że tyle ciekawych rzeczy mogę się tu u Ciebie dowiedzieć :) te pieców kafle zrobiły na m je wrażenie i ciekawa jestem jak wyglądają w realu... Zapewne są niesamowite :) czekam na kolejną lekcję historii albo miejsce do którego nie dojadę i nie zobaczę :) pozdrawiam serdecznie z ciągle słończnej Norwegii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam jeszcze trochę takich miejsc w zapasie. Niedługo będzie nowy wpis.
   Więc polecam 😘

   Usuń
 9. Bardzo potrzebne miejsce. Nigdy tam jeszcze niebyłam, a ta insygnia robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele jest takich artefaktów robiących wrażenie 🙂

   Usuń
 10. Troszkę wstyd mniejszy lub większy ale w Gnieźnie nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnóstwo fajnych replik i makiet, ale ja mimo wszystko wolę dotknąć czegoś autentycznego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się, niesamowite jest poczuć pod palcami wieki historii 🙂

   Usuń
  2. Dokładnie, jak byłem młody i bez zobowiązań to się najmowałem do archeologów jako kopacz, niesamowite przygody.
   Dotknąć jako pierwszy cegły, którą ktoś formował i wypalał ponad pół tysiąca lat temu...

   Usuń
 12. Ciekawy historycznie post. Urszulo, dziękuję za wycieczkę.
  Niestety tam jeszcze nie dotarłam.
  Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przybliżam Ci moje rejony wirtualnie, bo odległości między nami znaczne. To nie to samo co na własne oczy, ale choć tyle.
   Całusy:)))

   Usuń
 13. Ten wpis jest bardzo interesujący

  OdpowiedzUsuń
 14. Wow, świetne jest to muzeum. Chyba będę musiała do Gniezna wrócić i tam wpaść. Chciałabym zobaczyć drzwi płockie na własne oczy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Jeśli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem komentuj jako użytkownik anonimowy. Możesz wtedy dodać swój podpis! I wszystko OK. Dziękuję też wszystkim komentującym za odwiedzenie mojego boga:)